Jaki jest idealny komputer dla programisty?

thumb image

Jaki jest idealny komputer dla programisty?


Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki jest najlepszy komputer dla programisty? Na jakie parametry należy zwracać uwagę? Jaki wybrać system operacyjny? Pewnie kiedyś tam temat ten przewinął się u każdego zapalonego kodera. Na pewno wiele osób po paru miesiącach od dokonania zakupu stwierdziło, że trochę bardziej rozbudowało by swój sprzęt dodając więcej pamięci ram, bądź większy dysk SSD lub w ogóle wymieniło go z HDD na ten drugi. Nikt nie nie jest nieomylny, a ciągły rozwój technologii wymusza również rozbudowę komputerów, choć w ostatnich latach to znacznie wyhamowało, a długość życia sprzętów elektronicznych wzrasta z dnia na dzień. Jak więc wybrać mądrze?

Przede wszystkim jako programiści, powinniśmy się skupić na kilku podstawowych parametrach. Kluczowym jest tutaj wybór systemu operacyjnego – to ściśle zależy od tego z jakimi technologiami będziemy pracować. Jeżeli będzie to .NET nie mamy wyboru, zostaje tylko Windows, jeżeli np. PHP, C++, Java czy Android to tutaj możemy wybierać między Windowsem, macOS’em oraz Linuxem, a z kolei w przypadku Swift’a pozostaje nam tylko macOS. Kolejnym ważnym elementem jest ilość pamięci ram. Zasadniczo tutaj sprawa jest prosta im więcej tym lepiej, jaka jest jednak granica? Na dysk twardy również warto zwrócić uwagę, a to niestety jest często pomijane przy rozważaniu decyzji o zakupie. Kolejnymi elementami jest ekran i procesor gdzie również warto chwilę się zastanowić.

System operacyjny

Jak pewnie zauwarzyłeś większość programistów korzysta z Maków, a co za tym idzie z macOS’a. Przyznam szczerze, że ja sam również korzystam z MacBook’a i jestem z tego wyboru bardzo zadowolony. To jednak nie oznacza, że Maki są najlepszym komputerem dla programisty. Ja wybrałem ten sprzęt dlatego, że nie programuję w .Net (a nawet gdybym miał do zrobienia jakiś projekt w tej technologii, to po pierwsze mam w domu drugi komputer z Windowsem, po drugie mogę sobie zainstalować Windowsa na Maku) więc naturalnym wyborem było to, żeby zaopatrzyć się w system, który funkcjonuje bezproblemowo i jednocześnie są na niego dostępne specjalistyczne programy dla developerów. Do wyboru tej platformy skłoniło mnie również to, że macOS ma wbudowany serwer Apache co w przypadku pracy nad projektami webowymi jest bardzo dużym ułatwieniem. Nie mniej jednak jeśli jesteś zapalonym programistą C# i czujesz się jak ryba w wodzie korzystając z Visual Studio to wybór Maka nie będzie dla Ciebie najlepszy. Z drugiej strony jeśli zamierzasz rozwijać się w kierunku programowania aplikacji mobilnych, a zwłaszcza tych działających pod systemem iOS to nie masz żadnego wyboru, komputer z logo nadgryzionego jabłka tak czy owak musi stanąć na twoim biurku.

Rozważyliśmy już kwestie Windows’a i macOS’a, a między tymi dwoma systemami stoi jeszcze jeden czyli Linux. Co mogę o nim napisać? Chyba tylko tyle, że sprawia on dużo problemów przy konfigurowaniu różnych narzędzie programistycznych. Specem od Linuxa nie jestem i większej przygody z tym systemem nie miałem, próbowałem się kilka razy przekonać do Ubuntu ale niestety nie wyszło. Co warto tutaj podkreślić to to, że korzystanie z tego systemu polecam naprawdę doświadczonym programistą, którzy na dodatek lubią sobie od czasu do czasu podłubać w różnych ustawieniach.

Pamięć RAM – której ciągle brakuje…

Temat związany z pamięciom operacyjną w komputerze jest tematem rzeką. Kiedyś pracowałem na laptopie wyposażonym w 2 GB ramu i było ok, ale do póki nie zacząłem bawić się w programowanie aplikacji mobilnych pod Windows Phone’a (jak widać było to ładnych pare lat temu ;)). Odpalenie emulatora w Visual Studio wymagało od mojej maszyny przynajmniej 2 GB ramu, a co za tym idzie na działanie systemu operacyjnego nie pozostawało nic – trzeba było więc zaliczyć dodatkową wizytę w sklepie. Powiem szczerze, że w dzisiejszych czasach absolutnym minimum z minimum są właśnie 4 GB pamięci operacyjnej. Jest to dosłownie must-have, jeśli chcecie mieć mniej to nawet nie podchodźcie do odpalania zaawansowanych środowisk programistycznych, emulatorów itd. Warto jednak zaznaczyć, że te 4 GB nie zapewniają komfortowej pracy. Jeśli więc rozważacie zakup nowego komputera to polecam aby było to minimum 8 GB pamięci ram, a wersja z 16 będzie już idealna!

Dysk twardy

Jaki wybrać dysk twardy? Mniej pojemny SSD czy większy HDD? Moim zdaniem, mniej pojemny SSD z zaznaczeniem, że od razu dokupimy sobie dysk zewnętrzny gdzie będziemy zgrywać wszystkie duże pliki. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że nic nam nie da szybki procesor, dużo pamięci ram, jeśli cały system będzie wolno działał z powodu wolnego dysku. Jest to bardzo ważny element, który w dużym stopniu wpływa na wydajność komputera.

Procesor

Napiszę tak, obecnie na rynku mamy tak szybkie procesory, że w sumie nie wiem nad jakim projektem programistycznym musielibyście pracować, żeby ich moc wam nie wystarczyła. Jedynie na co warto zwrócić tutaj uwagę to na ilość rdzeni. Nawet tańsze jednostki są w 100% wystarczające do codziennej pracy więc nie ma tutaj żadnych obaw.

Ekran

Dobry monitor to podstawa przy programowaniu. Ja, jak pewnie większość z programistów preferuję pracę przy dwóch dużych monitorach (ewentualnie jednym małym od laptopa i drugim dużym), dzięki temu znacznie szybciej mogę wykonywać różne czynności, nie tracąc czasu na przełączanie się między oknami, wbrew pozorom jest to naprawdę spore ułatwienie. Najlepszy monitor do programowania to monitor, którego pionowa krawędź jest jak najdłuższa, mieści nam się wtedy sporo kodu co znacząco ułatwia pracę, mankamentem jest jednak to, że taki rozkład proporcji niezbyt nadaje się do innej codziennej pracy – trzeba więc znaleźć tutaj kompromis. Wyjściem z tej sytuacji mogą być zwykłe panoramiczne monitory z funkcją obrócenia. Co do rozdzielczości to wydaje mi się, że Full HD to absolutna podstawa, nie mniej jednak jeżeli będziecie zaopatrywać się w laptopa, którego matryca ma nieco niższe parametry to nie skreślajcie takiego urządzenia od razu, wiadomo, że i tak siedząc przy biurku będziecie podłączać go do zewnętrznego monitora, a przy pracy na kanapie można wytrzymać z mniejszą rozdzielczością – tragedii nie będzie. Przy zakupie zwróćcie również uwagę na komfort pracy, wzrok jest najważniejszy i trzeba o niego zadbać w pierwszej kolejności.

Podsumowanie

Na rynku mamy dostępnych naprawdę sporo różnych konfiguracji komputerów, producenci kuszą nas przeróżnymi bajerami, lepszymi kartami graficznymi itd. Wybierając jednak komputer do pracy musimy postąpić rozsądnie, taki sprzęt będziemy przecież używać codziennie po parę godzin jeśli więc dokonamy złego zakupu to będziemy się potem męczyć przez ładnych parę lat. Warto więc wszystko dokładnie przemyśleć. Jeśli macie jakieś pytania, coś jest nie jasne lub chcecie podzielić się własnymi doświadczeniami to piszcie w komentarzach, mam nadzieję, że ten artykuł przyda się każdemu przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu.

Źródło: http://strefakodera.pl/blog/jaki-jest-idealny-komputer-dla-programisty

Jaki jest idealny komputer dla programisty?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *